Adres: ul. Okrężna 2, 81-198 Mosty
Telefon: 571-934-571
Email: biuro@domoweoze.pl
Email: sklep@domoweoze.pl
Generalnie nowoczesne domy charakteryzują się dość wysokim standardem energetycznym. Nie emitują także szkodliwych substancji do atmosfery. Nowe budynki w zdecydowanej większości korzystają z ekologicznych urządzeń takich jak fotowoltaika, czy pompa ciepła. Już w fazie projektu możemy przygotować taki dom do montażu pompy ciepła. Co trzeba uwzględnić przygotowując dom pod to urządzenie grzewcze?
Decydując się na pompę ciepła już przy wyborze odpowiedniego projektu domu możemy zrezygnować z budowy komina. Pompa ciepła nie potrzebuje paleniska, a co za tym idzie, nie generuje szkodliwych dla atmosfery spalin, które trzeba odprowadzać z domu kominem. Dzięki temu zabiegowi skutecznie ograniczymy koszty już podczas budowy, ale to nie wszystko. Kominy powodują dość duże straty ciepła, poza tym wymagają regularnych przeglądów oraz konserwacji.
Instalując w swoim domu pompę ciepła nie potrzebujemy specjalnego miejsca na składowanie opału, czy odpadów po spalaniu. Sama pompa ciepła nie jest urządzeniem dużym i głośnym, można przyrównać je gabarytami oraz generowanym hałasem do zwykłej lodówki. Nie potrzebuje ona także dużo miejsca na instalacje, zazwyczaj jest to ok. Od 1m² do 3m², w zależności od tego czy montowana jest jednostka wewnętrzna typu All In One, czy dodatkowo zamontujemy zasobnik na wodę użytkową. Jednakże musimy mieć na uwadze, żeby zapewnić łatwy dostęp do urządzenia.
Najważniejszą kwestią dla zasilania pompy ciepła jest instalacja elektryczna. Do działania będzie potrzebna odpowiednia moc. Z reguły minimalna, zalecana moc z zakładu energetycznego to 14kW. Tak duża moc niezbędna jest do tego by nie dochodziło do wyłączeń urządzeń w chwilach wzmożonego poboru energii przez pompę ciepła, oraz inne odbiorniki domowe. Jeżeli dysponujemy zbyt małą mocą przyłącza, możemy ją zwiększyć składając do operatora odpowiedni wniosek o zwiększenie mocy przyłączeniowej oraz o odpowiednie, niezbędne zabezpieczenia przedlicznikowe
Pompa ciepła osiąga swoją największą sprawność, gdy różnica temperatur pomiędzy źródłem dolnym a górnym jest najmniejsza. W takiej sytuacji urządzenie zużywa najmniej energii elektrycznej potrzebnej do podgrzania czynnika grzewczego. Odbiorniki ciepła możemy podzielić na dwie grupy: wysokotemperaturowe, oraz niskotemperaturowe. Pierwsze to generalnie zazwyczaj standardowe kaloryfery, lub inne punktowe źródła ciepła. Drugie zaś występują zazwyczaj w formie ogrzewania podłogowego, ściennego lub nawet sufitowego. Z pompą ciepła najlepiej będzie współpracowała druga grupa odbiorników ciepła, a najbardziej wydajnym będzie „podłogówka”. Główną ich zaletą jest bardzo duża powierzchnia wymiany ciepła. W tym przypadku zapotrzebowanie na moc grzewczą w domu jest dużo mniejsze. Możliwe jest zatem obniżenie temperatury w obiegu grzewczym do przyjemnych 35-37°C, w porównaniu do standardowych grzejników, które optymalnie pracują przy znacznie większych temperaturach.