Adres: ul. Okrężna 2, 81-198 Mosty

Telefon: 571-934-571

Email: biuro@domoweoze.pl

Email: sklep@domoweoze.pl

kobieta przeciąga się przed oknem

Dlaczego warto zainstalować rekuperację

Standardowa wentylacja nie działa w XXI w.

Standardowa, grawitacyjna wentylacja działa na zasadzie instalacji pionowych kanałów wentylacyjnych, które grawitacyjnie usuwają zużyte powietrze z domu. Sama zasada działania jest bardzo podobna do zwykłego komina – zużyte powietrze z domu jest cieplejsze niż to, które znajduje się na zewnątrz, więc jest lżejsze. Zatem zużyte powietrze swobodnie jest wypychane do góry i na zewnątrz budynku. Świeże natomiast jest nawiewane przez nieszczelności w oknach i drzwiach. W ten sposób od setek lat działała standardowa wentylacja grawitacyjna.

Niestety obecnie montowane bardzo szczelne okna i drzwi nie pozwalają na swobodne nawiewanie powietrza do środka budynku. Co za tym idzie powstaje podciśnienie i kanały wywiewne nie działają prawidłowo – zużyte powietrze nie jest przez nie usuwane. Bardzo łatwo jest to zaobserwować poprzez skraplającą się parę wodną na szybach okiennych. W pomieszczeniach jest duszno, a przy dłuższej takiej eksploatacji na ścianach może pojawić się grzyb.

Ten problem można dość łatwo rozwiązać stosując specjalne nawiewniki okienne. Naturalna cyrkulacja wróci do normy, niestety nasze starania o odpowiednią izolację cieplną budynku stają się bezowocne i mamy do czynienia ze sporymi stratami ciepła w domu.

A może by tak przejść na wentylację mechaniczną?

Jeżeli bardzo zależy nam na bardzo dobrej izolacji cieplnej oraz dostępie do świeżego powietrza z pomocą przychodzi rekuperacja. Jest to wentylacja mechaniczna, która sprawia, że przy pomocy specjalnej centrali wentylacyjnej z domu usuwane jest zużyte powietrze, a dostarczane świeże. W owej centrali odbywa się tytułowa rekuperacja, czyli wymiana ciepła pomiędzy powietrzem zużytym a świeżym. Oba strumienie nie mieszają się a jedynie mijają w kanalikach zlokalizowanych blisko siebie co umożliwia wymianę cieplną. Tym sposobem świeżo dostarczone powietrze jest już wstępnie ogrzane.

Drugą ważną zaletą rekuperacji jest system filtracji oraz jonizacji powietrza. Dzięki filtrom zainstalowanym w centrali, powietrze, które ma trafić do naszego domu jest oczyszczone z najdrobniejszych cząstek smogu. Dodatkowo jonizator umożliwia wytworzenie jonów ujemnych. Czynność ta pozwala na „oczyszczenie” powietrza w domu z atomów naładowanych dodatnio przez urządzenia elektryczne i elektroniczne, które bardzo łatwo przyciągają kurz.

Dzięki temu urządzeniu możemy zapewnić sobie zdrowszą atmosferę oraz oszczędności z ogrzewania naszego domu.