Adres: ul. Okrężna 2, 81-198 Mosty
Telefon: 571-934-571
Email: biuro@domoweoze.pl
Email: sklep@domoweoze.pl
Instalacji fotowoltaicznych z każdym miesiącem przybywa i coraz więcej mieszkańców chce produkować ekologiczną energię na własny użytek. Na koniec grudnia 2021 moc instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju wyniosła aż 7,6 GW! Niestety obecna infrastruktura energetyczna nie jest jeszcze w pełni przygotowana na tak duże zmiany. Właśnie z tego powodu nasze gospodarstwa są coraz częściej narażone na wysokie skoki napięcia w sieci. Z reguły skutkuje to wyłączaniem inwertera a co za tym idzie stratami w produkcji energii elektrycznej. Dlaczego tak się dzieje i co możemy zrobić, żeby zapobiec temu zjawisku?
Optymalna wartość napięcia w sieci elektrycznej to 230V +/- 10%. W takim przypadku inwerter będzie dział prawidłowo, gdy napięcie będzie w zakresie od 207V do 253V. Natomiast gdy napięcie w sieci przekroczy założoną wartość, inwerter wyłączy się i uruchomi się ponownie dopiero, gdy napięcie w sieci wróci do normy. Takie wyłączenie może trwać zależnie od warunków, czasem kilka sekund, a w niektórych przypadkach nawet kilka godzin. Wahania napięcia nie oznaczają awarii instalacji fotowoltaicznej. Jest właśnie odwrotnie, wyłączający się falownik zachowuje się zgodnie ze swoim przeznaczeniem i to jest jego podstawowe zabezpieczenie.
Falownik by móc „wtłoczyć” dopiero co wyprodukowaną energię musi nieco podnieść napięcie, dopiero w tym momencie energia wyprodukowana przez naszą instalację zaczyna przepływać przez nasz licznik do sieci elektrycznej. Problem pojawia się w momencie gdy nominalna wartość prądu elektrycznego w naszej sieci jest już wysoka, inwerter podnosząc napięcie może bardzo szybko osiągnąć poziom ustawiony w jego zabezpieczeniu i w tym momencie się wyłączy.
Bardzo często wiąże się to z dobrymi warunkami do produkcji energii, czyli gdy mamy pełne słońce. Wtedy instalacje fotowoltaiczne produkują najwięcej energii i nadwyżki z tej energii przesyłają do sieci. Infrastruktura przyjmuje w jednej chwili o wiele więcej prądu niż jest w stanie odebrać i wykorzystać. Aktualną wartość napięcia można na bieżąco sprawdzić na samym wyświetlaczu inwertera, lub w dedykowanej aplikacji sterującej.
Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić to zgłoszenie problemu do Zakładu Energetycznego, bowiem to on jest zobowiązany do utrzymania stabilnych warunków w sieci energetycznej. Kolejnym krokiem może być zwiększenie autokonsumpcji. Przez duże zużycie maleje nadwyżka energii, która jest jest wysyłana do sieci. Można także zaplanować pracę swoich domowych urządzeń takich jak pralki, zmywarki i korzystać z nich kiedy produkcja energii jest najwyższa. Trzecią metodą jest magazynowanie energii. Jeżeli z daną instalacją fotowoltaiczną jest zamontowany przydomowy magazyn energii, wszystkie nadwyżki z produkcji zostaną przechowane w magazynie.