Adres: ul. Okrężna 2, 81-198 Mosty

Telefon: 571-934-571

Email: biuro@domoweoze.pl

Email: sklep@domoweoze.pl

oszczędności fotowoltaika

Jakie są oszczędności z fotowoltaiki?

Jakie są oszczędności z fotowoltaiki?

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną już na etapie planowania rodzi wiele pytań, z których najczęściej zadawanymi są te dotyczące jej opłacalności. Czy warto inwestować w fotowoltaikę? Czy to się opłaci? Jak wpłynie to na moje rachunki?

Klimat, w którym żyjemy należy do bardzo kapryśnych. W związku z tym pojawiają się wątpliwości, czy to ma sens, skoro tak niewiele w ciągu roku jest słońca i często chłodne dni zdecydowanie przeważają. Ale mimo tego dzięki fotowoltaice można zwiększyć swoje oszczędności.

Co zrobić, aby zmaksymalizować wydajność pracy instalacji?

Instalacja z pewnością przyniesie zyski, ale trzeba wiedzieć, jak zapewnić to sobie już na etapie planowania. Odpowiednie rozmieszczenie paneli to połowa sukcesu. Panele słoneczne powinny generować jak największą ilość prądu, a żeby tak się stało, muszą być spełnione pewne warunki. Przede wszystkim optymalna lokalizacja –powinny być skierowane na południe lub południowy-wschód. Takie usytuowanie pomoże zmaksymalizować ich wydajność. Również duże znaczenie ma odpowiedni kąt nachylenia.

Co bardzo ważne, nic nie może zakłócać pracy paneli, zatem upewnijmy się, czy w miejscu, gdzie mają być zamontowane, światła słonecznego nie będą przysłaniały wysokie budynki lub drzewa. Nie bez znaczenia jest także jakość poszczególnych elementów instalacji (panele, inwerter), gdyż będzie rzutować na wydajność i skuteczność ich pracy.

Ile możemy zaoszczędzić dzięki dofinansowaniom na fotowoltaikę?

Instalacja fotowoltaiczna nie jest tanim przedsięwzięciem, ale biorąc pod uwagę długofalowe korzyści jakie odniesiemy z niej za jakiś czas – bardzo opłacalnym. Dodatkowo ma wpływ na czystość środowiska – dzięki niej znacznie zmniejsza się emisja szkodliwych, zanieczyszczających powietrze substancji. Do niedawna popularny był program dofinansowujący „Mój Prąd”, który można było łączyć z ulgą termomodernizacyjną . Program obecnie zakończył się, ale ma powstać jego nowa edycja. W tej chwili możemy korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, skierowanej do właścicieli i współwłaścicieli budynków.

Poza tym warto zainteresować się programami Agroenergia (dla rolników), Czyste Powietrze (dla właścicieli domków jednorodzinnych), Energia Plus (dla firm) lub skorzystać z programów regionalnych.

Kiedy i ile zaczniemy oszczędzać na instalacji?

Biorąc pod uwagę, że nasza instalacja pracuje z maksymalną wydajnością, ilość wygenerowanego prądu w okresie wiosenno-letnim, może pokryć nasze bieżące zapotrzebowanie na energię w tym czasie. Z kolei 80 procent zmagazynowanej energii w sieci odzyskujemy w momencie, kiedy mamy na nią zapotrzebowanie, więc dość szybko powinniśmy zauważyć, że instalacja generuje zyski.

Szacuje się, że przykładowo maksymalnie wydajna instalacja przy mocy 5kWp może wyprodukować około 4200kWh energii na nasz użytek, co w przypadku instalacji za około 25 tysięcy daje oszczędności około 2,5 tys. rocznie (przy koszcie za1 kWh utrzymuje się na poziomie 0,6 zł). Łatwo na tej podstawie wyliczyć, że koszt takiej instalacji zwróci się całkowicie po około 10 latach, a czasem jest to możliwe wcześniej, po około 8 latach.