Adres: ul. Okrężna 2, 81-198 Mosty
Telefon: 571-934-571
Email: biuro@domoweoze.pl
Email: sklep@domoweoze.pl
Koszt ogrzewania pompą ciepła i zużycie energii nie zależą od źródła ogrzewania, ale od ocieplenia budynku. Przy obecnych cenach węgla i gazu pompy ciepła w bardzo szybkim czasie stają się jednym z najtańszych sposobów na ogrzewanie domu. Koszty mogą być nawet kilkadziesiąt procent niższe niż w przypadku alternatywnych systemów ogrzewania. Ważnym czynnikiem jest prawidłowy dobór pompy ciepła. Źle dobrana może pracować za długo z wykorzystaniem grzałek, a wtedy faktycznie koszty mogą być wysokie.
Dobrze dobrana pompa ciepła działa idealnie przy każdym rodzaju ogrzewania. Ogrzewanie pompą ciepła w zestawieniu z ogrzewaniem podłogowym będzie miało na pewno tę zaletę, że do ogrzewania wody będzie potrzebowała niższych temperatur, więc zużyje nieco mniej energii. Przy porównaniu zużycia energii w przypadku pompy ciepła zestawionej z ogrzewaniem podłogowym oraz np. grzejnikami konwekcyjnymi różnice wcale nie okazują się zbyt duże. Pompy ciepła także nadają się świetnie do zastosowania ogrzewania w przypadku grzejników konwekcyjnych, istnieją też pewne modele pomp ciepła, które będą się świetnie nadawały nawet do starych grzejników żeliwnych.
Praktyka przewymiarowywania źródeł ciepła, czyli dobierania urządzeń o zbyt dużej mocy w stosunku do zapotrzebowania, jest dość powszechna, jednak nie powinno się tego robić. Świetnym przykładem mogą być piece na węgiel, które bardzo często przewymiarowane muszą działać na niskich sprawnościach (przy zbyt niskich temperaturach), w ten sposób podczas spalania węgla wydziela się o wiele więcej sadzy, która zapycha kominy, a ich czyszczenie trzeba powtarzać o wiele częściej. W przypadku przewymiarowanej pompy ciepła, ta może przy wyższych temperaturach bardzo często włączać i wyłączać się, co niepotrzebnie zużyje sprężarkę. Dodatkowo pompa o większej mocy to większy wydatek początkowy. Dlatego bardzo ważne jest obliczenie zapotrzebowania cieplnego danego budynku.