Adres: ul. Okrężna 2, 81-198 Mosty
Telefon: 571-934-571
Email: biuro@domoweoze.pl
Email: sklep@domoweoze.pl
Coraz wyższe koszty ogrzewania za pomocą paliw kopalnych (np. gaz, węgiel) powodują, że dużo gospodarstw domowych poszukuje tańszej alternatywy. W 2022 najpopularniejszą alternatywą stała się pompa ciepła. Ich sprzedaż w obecnym roku osiągnęła rekordowy poziom – jak podaje Międzynarodowa Agencja Energetyczna.
Raport „The future of heat pumps” autorstwa Międzynarodowej Agencji Energetycznej jasno przekazuje, że kryzys energetyczny powoduje gwałtowny wzrost popularności pomp ciepła. Szacunkowo jest to dopiero początek, a sprzedaż pomp ciepła ma w najbliższych latach wzrosnąć jeszcze bardziej.
„Pompy ciepła są superwydajnym i przyjaznym dla klimatu rozwiązaniem, które pomaga konsumentom zaoszczędzić pieniądze na rachunkach i umożliwia krajom zmniejszenie zależności od importowanych paliw kopalnych.”
– Międzynarodowa Agencja Energetyczna
Jedna trzecia ogrzewanych budynków w Unii Europejskiej jest za pomocą gazu. Pompy ciepła mogłyby zmniejszyć to zapotrzebowanie o niemal 7 mld metrów sześciennych do 2025 roku.
W odpowiedzi na globalny kryzys energetyczny mocno przyczynił się do niezwykle szybkiego rozwoju rynku pomp ciepła, który z koleji jest napędzany spadającymi kosztami oraz systemami wsparcia. Globalna sprzedaż pomp ciepła wzrosła o prawie 15% w 2021r. natomiast jeśli chodzi o samą Unię Europejską ten wynik uplasował się na poziomie 35%. Sprzedaż w roku 2022 ma osiągnąć rekordowy poziom w odpowiedzi na globalny kryzys energetyczny.
Przy aktualnych kosztach za energię, roczne oszczędności na rachunkach dla gospodarstw, które zainwestują w pompę ciepła mogą wynosić nawet do 4000 zł
Międzynarodowa Agencja Energetyczna przekonuje, że konieczne jest wsparcie tego rynku ze strony polityki rządowej, aby pomóc konsumentom w pokonaniu wyższych kosztów początkowych pomp ciepła w porównaniu z rozwiązaniami alternatywnymi. Koszty zakupu i instalacji pompy ciepła mogą być nawet cztery wyższe niż koszty kotła gazowego. Odpowiednie programy finansowe są już dostępne w ponad 30 krajach.
Jak powszechnie wiadomo pompa ciepła ma duże zapotrzebowanie na energię elektryczną, choć efektywność energetyczna może znacznie ograniczyć wpływ na sieć, wraz z lepszym planowaniem sieci. Globalne dostawy i instalacja pomp ciepła mogą wymagać ponad 1,3 mln pracowników do 2030 roku, czyli prawie trzykrotnie więcej niż obecnie, co stwarza problem niedoboru wykwalifikowanej kadry technicznej.