Adres: ul. Okrężna 2, 81-198 Mosty

Telefon: 571-934-571

Email: biuro@domoweoze.pl

Email: sklep@domoweoze.pl

kamper van na polu

Pompa ciepła w domku letniskowym lub kamperze. Czy to dobry pomysł?

Wielu właścicieli domków lub kamperów zastanawia się jak w prosty i tani sposób podgrzać wodę użytkową. Jeśli zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest duże to instalacja pompy ciepła może być ciekawym pomysłem.

Domek letniskowy wyposażony w pompę ciepła

Jeżeli posiadasz domek, który jest po sezonie zamykany na cztery spusty i otwierany dopiero wiosną. Nie będziemy Cię oszukiwać, instalacja pompy ciepła w takiej nieruchomości to nietrafiona inwestycja.

Natomiast przy założeniu, że z takiego domku korzysta się przez cały rok, a zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest dość duże bardzo dobrym pomysłem może być instalacja pompy ciepła. Sama pompa ciepła nie potrzebuje dużo miejsca do instalacji, więc montaż w niewielkim domku ma sens.

Pompa ciepła w kamerze lub przyczepie kampingowej – czy to możliwe?

W tym wypadku musimy wziąć pod uwagę także sposób użytkowania. Jeżeli kamperem lub przyczepą korzystamy z kempingów, na których jest łatwy dostęp do zasilania elektrycznego, to instalacja pompy ciepła będzie jak najbardziej uzasadniona. W przyczepach i kamperach mamy ograniczone miejsce na instalację dodatkowych akcesoriów, dlatego z pomocą przychodzą pompy ciepła ze zintegrowanym zasobnikiem. Tego typu rozwiązanie przy niewielkich gabarytach potrafi skutecznie podgrzać nam wodę użytkową.

Co w przypadku, gdy zapotrzebowanie na wodę nie jest aż tak duże?

Wtedy dobrym rozwiązaniem może okazać się podgrzewacz fotowoltaiczny. Jest to niezwykle prosty do zamontowania system, który składa się jedynie z trzech elementów:

  • podgrzewacza elektrycznego o wybranej pojemności, np. 10, 30 lub 80 litrów,
  • paneli fotowoltaicznych,
  • przewodów łączących panele z podgrzewaczem

Jak widać tak proste urządzenie można podłączyć sobie samodzielnie. Taki podgrzewać świetnie nada się do domków letniskowych, które nie są wyposażone w instalację elektryczną. 

W przypadku kamperów, bądź przyczep, które często są używane „na dziko” bez dostępu do energii elektrycznej będzie to rozwiązanie niemal idealne. Szczególnie polecamy te modele podgrzewaczy, które mają możliwość podłączenia zasilania z gniazdka przy złej pogodzie.